Eko akcia 14.10.2021

Všetko sa to začalo pred UPC v Banskej Bystrici. A ako v správnej domácnosti aj my sme sa rozhodli skrášliť okolie a urobiť upratovanie. Nebolo to len tak, ale v rámci projektu „Dialóg“ s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja sme si zvolili lokalitu Suchého vrchu a chceli tak odľahčiť prírodu od našich príspevkov, ktoré tam vôbec nepatria. Aj takto elegantne sa dá napísať, že sme išli zbierať smeti.

Vyzbrojení rukavicami a vrecami sme sa na to vrhli. Niektorých príroda učesala po svojom (hlavne odvážlivcov v kríkoch), ale vo väčšine zanechala krásny pohľad na čisté prostredie, keďže nám vyšlo nádherné slnečné počasie.

Našli sme pár bizardností a samozrejme vyhodnotili sme smeti štatisticky. Okrem pneumatík sme našli aj rozhryzenú futbalovú loptu, či kanister na benzín. Ako najviac zastúpenú smeť sme vyhodnotili špaky. Teda pozostatky skupiny fajnšmekrov na tabakové výrobky. Po milióntom špaku ste si povedali, že by to bola fajn odvykačka od zanechávania suvenírov pre tých, ktorí tak radi robia. Ale nie je to o tom, že chceme silou mocou zmeniť druhých. Preto sme zmenu začali od seba a môžem potvrdiť, že žiadny špak už na zem nehodím, aj keď som nefajčiarka. Po dôkladnej dezinfekcii rúk sme si dopriali aj malú siestu a strávili tak príjemne užitočné popoludnie.

Ďakujeme všetkým zúčastneným a všetkým, ktorí prispeli k tomu, aby príroda, ktorá je domovom nás všetkých bola uprataná a pripravená ukázať sa jej návštevníkom v celej kráse.

Report: Kika Masnicová