Cez Králickú tiesňavu na Veľký Komprd 8.5.2024

Ôsmy máj nám ponúkol ďalšiu voľnú stredu, ktorú sme opäť využili na výlet do prírody. Odchod na túru bol naplánovaný na 9:00, ale keďže sme známi svojou presnosťou, tak sme o 9:00 neodchádzali. Našťastie sme nenatrafili na žiadnu zápchu, keďže sme sa trochu odviezli autom, a z malej dedinky Tajov sme pešky začali našu „nenáročnú“ túru okolo 9:30.
S miernym kĺzaním po mokrých skalách sme sa cez Kralickú tiesňavu dostali ku Králickému vodopádu. Nad ním sa týčila skalnatá rímsa, na ktorú mohli naši odvážni turisti vyliezť a prejsť ponad vodopád, ak chceli, no pre tých menej odvážnych bolo ďalšou zastávkou Mútne jazero.
Kým sme sa k nemu dostali, prešli sme cez rozsiahle lúky plné byliniek a kvetov. Presne ako názov napovedá, jazero naozaj bolo mútne. Okolo jazera sú postavené lavičky, ktoré určite potešia milovníkov kníh, keďže sa tam v tichosti a v prostredí nádherného lesa dá tráviť čas čítaním.
Po zdolaní ďalšieho menšieho kopca sme si spravili prestávku na obrusom prestretých stoloch, na vyhliadke Hossanová. Na tomto mieste je na veľkom strome zavesená hojdačka, na ktorej sa dievčatá a Vlasťo 🙂 veľmi radi pohojdali. Doniesli sme si rôzne záviny, cukríky či čokoládu, a tak sme sa z tejto všehochuti celkom dobre posilnili. Našťastie nás dážď nezastihol, a tak sme sa po doplnení sacharidov vydali cez Veľký a Malý Komprd naspäť do Tajova.
Turistov bolo pomenej. Až na jednu rodinku s „malým drevorubačom“ a psom sme nestretli nikoho. Na Veľkom a Malom Komprde sme si užili krásne výhľady a spravili si pár fotiek. Na skalách sme si trošku pošplhali a pomaly sme prišli ku Tajovskej kalvárii, kde sme si dopriali ďalšiu prestávku. Z Tajova sa niektorí z nás vybrali do Bystrice pešo, a iní sa ešte povozili v aute s o. Martinom. Už teraz sa nevieme dočkať na ďalší podobný výlet 🙂

Report: Katka Maľáková