UPC Silvester (30.12.2023 – 1.1.2024)

Silvestrovská chata

Na sklonku roku 2023 sa partia mladých ľudí z UPC v Banskej Bystrici na čele s otcom Martinom vydala na tradičný pobyt v saleziánskej chate na Sihle.
Bol to čas smiechu, čas hier, čas v prírode, čas zamyslenia sa a čas strávený s Bohom. Po prechádzke do kopca, kde sa striedali ľad s vodou a sneh s blatom, so všetkými vecami na chrbte, nás privítala teplá chata a práve uvarený punč. Geniálne jedlo (ktoré také bolo celý pobyt) smiech pri umývaní riadu a samozrejme svätú omšu vystriedali večerné zoznamovacie aktivity.
Druhý deň ráno, s východom Slnka a chutnými raňajkami, sa pár odvážlivcov vybralo na túru na Klenovský vepor, ktorá vyvrcholila svätou omšou pri ohníku. Ostatní sa uskromnili s menšou prechádzkou po pláňach v okolí chaty a spoločným hraním hier.
Večer bola bohatá hostina a zábavné aktivity ktoré viedli k svalovici zo smiechu. A keďže treba rok skončiť, a ďalší začať, ako sa patrí, stretli sme sa s Bohom počas omše a vo vyloženej Eucharistii, s vďakou v srdci a očakávaním, čo príde ďalší rok. A nakoniec s taniermi jedla a šampanským…
…kto chcel spať, išiel, potom vstal, omšoval, raňajkoval, upratal a Nový rok žiť išiel.      

Report: Martina Pepúchová

Silvestrovský výstup na Klenovský Vepor

Po výdatných raňajkách sa skupina odvážlivcov vychystala na Silvestrovský výstup na Klenovský Vepor. Vychystaní do snehu, nečasu a rôznych poveternostných podmienok s úsmevom na tvári sme začali pekne pomaličky. Spočiatku to vyzeralo aj s počasím ideálne a cesta ubiehala vcelku rýchlo. Sem – tam potok miesto cesty, inokedy „len“ blato alebo dokonca aj sneh. Po zdolaní najväčšieho stúpania sme sa ocitli na vrchole, kde nás už čakali domáci turisti z okolitých dedín. Otec Martin nám všetkým odslúžil sv. omšu, ktorá bola obohatená o krásne vianočné koledy. Po sv. omši nás tetušky ponúkli koláčikmi a chlapi, štandarde poldecim. Skoro zamrznutí a už aj so začínajúcim dažďom sme sa vybrali na cestu späť. Celou cestou nás sprevádzala hmla a dážď. No na výber sme nemali, a tak už len pomaly, ale isto dôjsť do cieľa. Posledné kroky sme už išli skoro po tme, no vidina teplej chaty a Silvestrovského punču bola silná motivácia.   

Report: Anka Maďarová 

Foto: Silvestrovská chata

Foto: Silvestrovský Vepor